Łosoś z mango i chili, pożegnanie lata

Składniki (2 porcje):
1 szt. filet z łososia norweskiego (około 300g.)
1 szt. limonka
1 szt. mango swieże
1 szt. papryczka chilli
1 szt. pęczek natki pietruszki
filet z łososia norweskiego kupiony w biedronce limonka, limetka owoce mango ostra papryczka chili natka pietruszki

Przyprawy:
Sól, pieprz
solniczka, sól pieprz ziarnisty, młynek do pieprzu, pieprz świeżo mielony

Przygotowanie:

filet z łososia norweskiego, drewniana deska do krojenia Fileta z łososia dokładnie płuczemy pod zimną bieżącą wodą.


filet z łososia norweskiego bez skóry, drewniana deska do krojenia Następnie fileta dzielimy na dwie równe porcje i filetujemy ze skóry. Jeszcze raz płuczemy pod zimną bieżącą wodą, osuszamy i układamy na płaskim talerzu.

filet z łososia norweskiego, limonka, limetka, tarka do parmezanu, talerz z niebieskim wykończeniem Filety doprawiamy solą i świeżo mielonym pieprzem.
Limonkę przelewamy gorącą wodą, następnie ścieramy skórkę na tarce do parmezanu nad rybą.losoś norweski doprawiony solą pieprzem świeżo mielonym i skórką z limonki albo limetki Tak przyprawionego fileta odstawiamy do lodówki, najlepiej przygotować go wcześniej.


limonka, limetka, mango, zielona papryczka chili, drewniana deska do krojenia
Teraz przygotujemy sos z mango. Będziemy potrzebowali sok z limonki którą wcześniej pozbawiliśmy skórki, jedno dojrzałe mango i ostrą papryczkę chili.

mango, drewniana deska do krojenia, ostry nóż
Mango przekrawamy wzdłuż, małą łyżeczką wyciągamy miąższ i przekładamy do blendera.

Wybierając mango w sklepie kupujmy lekko miękkie aby łatwo było wyciągnąć miąższ.zielona papryczka chili, drewniana deska do krojenia, ostry nóż Papryczkę przekrawamy na pół, pozbywamy ją pestek aby była mniej ostra. Kroimy na mniejsze kawałki i dodajemy do mango.
limonka, limetka, drewniana deska do krojenia, ostry nóż Na koniec do mango i chili wciskamy sok z limonki. Aby łatwo było wycisnąć sok przed przekrojeniem mocno ją rolujemy pod dłonią.mango, miąższ z mango, ostra papryczka chili, blender Mango z chili i sokiem z limonki miksujemy i odstawiamy do lodówki do schłodzenia. Rybę gotujemy 10 - 12 minut, podajemy polaną zimnym sosem z mango i dekorujemy pietruszką, smacznego.

łosoś gotowany na parze, łosoś gotowany na parze pod sosem z mango i chili
Niepołomice 2011, Piotr Eliasz