Sałatka ze szparagów


Składniki :
500g. szparagi zielone
100g. ser feta
100 - 150g. pomidory suszone z pestkami dyni w oleju
1 pęczek natki pietruszki
szparagi zielone feta orginal, feta, ser feta pomidory suszone z pestkami dyni w oleju natka pietruszki

Przyprawy:
Pieprz
młynek do kawy, mlynek do pieprzu, pieprz ziarnisty

Przygotowanie:

Do przygotowania tej sałatki użyłem suszonych pomidorów z pestkami dyni w oleju, równie dobrze można pomidory zastąpić czarną lub zieloną oliwką z nadzieniem. Sałatka ze szparagami to idealny dodatek do grilla czy dań gotowanych na parze. Jeżeli zrezygnujemy z suszonych pomidorów na rzecz oliwek, należy pamiętać o doprawieniu sałatki solą oraz oleju lnianym bądź oleju rzepakowym tłoczonym na zimno.szparagi zielone, drewniana deska kuchenna do krojenia Szparagi dokładnie płuczemy pod zimną bieżącą wodą.szparagi zielone Następnie odcinamy twarde końce szparagów, zostawiamy około 3 - 5 centymetrów.

Najlepszym sposobem sprawdzenia ile szparaga odciąć jest przełamanie, należy odcinać w miejscu przełamania.

Można też przełamać wszystkie szparagi pojedynczo, po ugotowaniu i tak będziemy je kroić. Wkładamy do parowaru i gotujemy szparagi na parze 10 do 12 minut, po ugotowaniu zostawiamy do przestudzenia.pomidory suszone w oleju z pestkami dyni, drewniana deska kuchenna Suszone pomidory z pestkami dyni odsączmy z oleju i kroimy je w paski lub w kostkę, wrzucamy do misy na sałatkę.


Ser kroimy w kostkę i dodajemy do pomidorów. ser feta, orginal feta, drewniana deska do krojenia


posiekana natka z pietruszki, drewniana deska do krojenia Natkę pietruszki płuczemy pod zimną bieżącą wodą, odkrawamy grube łodygi i drobno siekamy a następnie dodajemy do sera i suszonych pomidorów.
szparagi zielone gotowane na parze Na samym końcu ugotowane na parze i wystudzone szparagi tniemy na centymetrowe kawałki i dodajemy do pozostałych składników.

Doprawiamy pieprzem i dokładnie mieszamy, sałatkę można zrobić wcześniej i przechowywać ją w lodówce lub chłodnym miejscu.sałatka ze szparagami gotowanymi na parze
Niepołomice 2011, Piotr Eliasz