Jak gotować rybę na parze ?

ryba gotowana na parze, szparagi gotowane na parze Gotować ryby na parze można na dwa sposoby, pierwszy to wcześniejsze marynowanie ryby i gotowanie jej bez zawijania.

Drugi sposób polega na zawinięciu ryby w folię aluminiową, ze świeżymi ziołami lub masłem i gotowanie na parze.

Jednak gotowanie po wcześniejszym marynowaniu bardziej pasuje do ryb tłustych jak łosoś czy makrela, ryby chude takie jak dorsz, mintaj czy pstrąg raczej powinny być gotowane w foli aluminiowej ze świeżymi ziołami.






Czy są ryby które nie nadają się do gotowania na parze ?

Na pewno większość ryb słodkowodnych które żyją w wodach stojących, karp, tołpyga czy sum raczej lepiej będą smakowały z patelni.

Oczywiście takie ryby jak pstrąg który naturalnie żyje w potokach idealnie smakuje gotowany na parze lub smażony, w tym przypadku nie ma większego znaczenia obróbka cieplna zawsze będzie smaczny.



1. Zawsze rozmrażaj rybę

Większość ryb dostępnych w sklepach występuje w formie mrożonej, ryby mrożone zawsze pokryte są warstwą lodu tak zwanej glazury. Podczas gotowania na parze glazura w postaci lodu roztopi się i może zalać parowar oraz blat kuchenny, do tego ugotowana w taki sposób ryba będzie niesmaczna i o nieprzyjemnym zapachu.



2. Zamknij smaki w rybie

Ryby chude idealne są do gotowania na parze w foli aluminiowej, do ryby warto dodać masło i świeże zioła jak koperek, pietruszkę, startą skórkę z cytyny, limonki czy świeży czosnek. Takie gotowanie na parze sprawdzi się także w przypadku ryb tłustych, jednak w tym przypadku nie dodajemy już masła.



3. Świeże zioła i przyprawy

Zawsze używaj świeżych ziół, suszone zioła aby oddać aromat muszą się długo gotować a ryba już po 15 minutach jest gotowa. Nawet świeżo starta skórka z cytryny czy limonki da dużo lepszy efekt niż pieprz cytrynowy, sól cytrynowa czy wymyślne suszone przyprawy do ryb.



4. Zmniejsz mdłość ryby marynatą

Ryby tłuste takie jak łosoś po ugotowaniu na parze są mdłe, aby temu zapobiec warto zamarynować rybę w cytrynie i miodzie, tak jak pokazałem w przepisie Cytrynowo miodowy łosoś norweski... lub też podać go na czymś ostrym jak w przepisie Łosoś na risotto



5. Czas gotowania ryby

Pamiętaj o tym że czas gotowania ryb jest bardzo krótki i wynosi od 8 do ekstremalnych 20 minut, ryby przegotowane są suche i mniej smaczne.



6. Ryby lubią świeże zioła nawet po ugotowaniu na parze

Aby nadać jeszcze lepszego smaku rybie, przed podaniem posyp ją świeżo posiekaną natką z pietruszki, koperkiem czy startą skórką z cytryny lub limonki. Oczywiście świeży sok z cytryn, limonki czy masło położone na rybie nie tylko nada jej smaku ale zapachu.



7. Ryba nie lubi odgrzewania

Ryba nie lubi odgrzewania, raz ugotowana ryba nie nadaje się do odgrzania. Staje się gumowata i niesmaczna, gotując rybę na parze musimy ją od razu podać do skonsumowania. Oczywiście są wyjątki które zarówno dobrze smakują na ciepło jak i zimno, takim przykładem jest ryba w warzywach.



Niepołomice 2011, Piotr Eliasz
Polityka Prywatności