idealne jajko na miękko

jajko na miękko, idealne jajko na miękko, perfekcyjne jajko na miękko, jajko na mięko na śniadanie Któż nie lubi jajka na miękko podanego na śniadania, do tego bułeczka z masłem i kakao. Problem w tym że nie zawsze wychodzi idealne, czyli ścięte białko i płynne żółtko.

Gotując w wodzie skorupka często pęka, do wnętrza dostaje się woda a na zewnątrz wypływa białko, nie wygląda ono zbyt apetycznie a do tego trudno je obrać.

Najmniej apetyczne jest wtedy gdy białko nie do końca się zetnie, mamy gluty w postaci białka i już nie będę mówił co przypomina.

Idealnym rozwiązaniem jest gotowanie jajka na parze, są znikome szanse pęknięcia takiego jajka, a nawet jak pęknie to woda nie dostanie się do środka.

jajka, jajka kurze, jajko, gotowanie jajek na miękko, gotowanie jajek na parze W pierwszej kolejności chciałem ugotować jajko na miękko w parowarze elektrycznym, jednak nie było to takie proste.

Powód był jeden, wiele parowarów elektrycznych nie działa w sposób ciągły, to znaczy że grzałka nie grzeje wody non stop. Wiele z nich pracuje z różnymi mocami w zależności od temperatury wody itp, parowa to nie czajnik i nie grzeje wody non stop. Jedynym rozwiązaniem są garnki do gotowania na parze, tam wrzeniem wody można sterować jak się chce, można też zastosować garnek z sitkiem tak jak pokazałem na zdjęciu.

Gotowane jajka są o rozmiarze M, czyli od 53 do 63 gr. W pierwszej kolejności zagotuj wodę w parowarze, gdy woda się gotuje umieść jajka w sitku nad gotującą wodą i przykryj pokrywką.

Czas gotowania to dokładnie 6 minut, po ugotowaniu umieść jajka w zimnej wodzie aby przerwać proces gotowania, po kolejnych 6 minutach są gotowe do spożycia.

Należy też zwrócić uwagę na wielkość naczynia oraz wielkość jajek, pokazana tutaj metoda jest na jajkach typu M i dość małym garnkiem. Wraz ze wzrostem wielkości garnka oraz jajek, musimy zwiększyć czas gotowania.

W ten sposób ugotowane jajka zawsze będą idealne, całe białko ścięte a żółtko płynne. Nigdy a przynajmniej mi nie pękają, a do tego idealnie się obierają, SMACZNEGO :-) .

jajko na miękko, idealne jajko na miękko, jajko kurze

Niepołomice 2011, Piotr Eliasz