Nie będę pisał tutaj o rodzaju mięsa, gdyż to jest kwestią gustu lecz podzieliłem je na paczkowane zmielone w procesie produkcyjnym, zmielone w sklepie lub zmielone w domu. Które wybrać i na co zwrócić uwagę, w szczególności podczas zakupu mięsa mielonego paczkowanego w procesie produkcyjnym.
Główną zaletą paczkowanego mięsa zmielonego jest jego łatwość w przygotowaniu, jednak nie zawsze zawiera tylko mięso mielone.
Definicja mięsa mielonego jest prosta, jest to mięso bez kości rozdrobnione lub posiekane zawierające mniej niż 1% soli, tylko w takim przypadku można je nazwać mięsem mielonym.
Producenci jednak wykorzystują sztuczki słowne aby przekonać nas że jest to mięso mielone, choć skład mówi co innego.
Nie mogą oni użyć słowa mięso mielone czy też mięso zmielone w przypadku mięsa z dodatkami które zwiększają wagę, objętość, poprawiają smak czy przedłużają termin do spożycia.
Dlatego też na opakowaniach często widnieje napis mięso na kotlety, mięso na pulpety, tatar wołowy, mięso z indyka na kotlety.
Analizując ich skład mięsa jest od 80 do 93%, reszta to woda, sól, przyprawy, regulatory kwasowości, błonnik z grochu, skrobia z grochu, przeciwutleniacze, oleje i wiele innych. Ma to na celu obniżyć cenę, zwiększyć masę i przedłużyć termin ważności do spożycia.
Decydując się na mięso mielone i paczkowane w produkcji musimy szczególnie przeanalizować skład, zwrócimy też uwagę na cenę gdyż ta jest przeważnie dwa razy wyższa w porównując cenę nie zmielonego mięsa.
Zalety mięsa mielonego i paczkowanego w procesie produkcyjnym:
łatwość użycia
nie musimy go zużywać zaraz po zakupie
Wady mięsa mielonego i paczkowanego w procesie produkcji:
cena, często za jeden kilogram zapłacimy około dwa razy więcej niż
mięsa zmielonego w sklepie lub w domu
mięso z dodatkami, wypełniaczami i przyprawami
nigdy nie jesteśmy pewni jaka część została zmielona
produkujemy niepotrzebne śmieci, plastikowe opakowania i woreczki
Jeżeli już zdecydujemy się na mięso mielone i paczkowane w zakładzie produkcyjnym zwróćmy uwagę na nazwę. Wyraźnie musi być napisane że jest to mięso mielone, a nie mięso na pulpety czy mięso z indyka na kotlety, na co je wykorzystamy to już nasza sprawa. W składzie bez wątpienia musi być 99% mięsa, a najlepiej jak napisane jest z jakiej części tuszy zostało wykonane.
Dzisiaj już wiele sklepów ma w swojej ofercie mielenie na miejscu, jest to usługa w szczególności dla tych Klientów którzy nie mają maszynki do mielenia lub po prostu im się nie chce mielić w domu.
Jedyną wadą jest to że z reguły nie czyści się maszynki po każdym mieleniu, dlatego jeżeli przed tobą Klien mielił wieprzowinę a Ty chcesz wołowinę to prawdopodobieństwo że dostaniesz trochę wieprzowiny w cenie wołowiny jest duże.
Jeżeli masz zamiar z tego zrobić kotlety do hamburgerów, pulpety czy mielone wołowe to jeszcze można to przeżyć. Gorzej jak masz zamiar użyć takiego mielonego do tatara gdzie mięso mielone wołowe jada się na surowo.
Kupując mięso mielone na miejscu w sklepie zwróć też uwagę na czystość w sklepie i obrębie maszynki, oraz na ruch Klientów.
Jeżeli Klientów jest dużo a kolejka praktycznie jest cały czas, może to oznaczać że jakość i czystość jest na wysokim poziomie. Warto też zwrócić uwagę czy w czasie dłuższego przestoju maszynka do mielenia mięsa jest czyszczona, często ekspedientki robią to w czasie mniejszego ruchu Klientów.
Zwrócimy też uwagę na ilość maszynek do mielenia mięsa, czasami sklepy każdy rodzaj mięsa mielą w innej maszynce, aby nie doszło do pomieszania np. wołowiny z drobiem czy wieprzowiną. Niektóre sklepy które mają kilka maszynek do mielenia mięsa czyszczą jedną w czasie gdy druga pracuje, tak na przemian np. co godzinę.
Zalety mięsa mielonego w sklepie:
cena, często usługa mielenia jest w cenie zakupu mięsa
cena mięsa jest prawie lub dwukrotnie niższa od gotowego paczkowanego w fabryce
wiemy co zostało zmielone, zatem nie musimy się obawiać jakości
Wady mięsa mielonego w sklepie:
mogą nam się trafić resztki z poprzedniego mielenia
tak zmielone mięso należy zużyć tego samego dnia lub następnego
nie możemy wykroić najładniejszych kawałków do zmielenia
Tak mielone mięso jest najpewniejsze, a w dodatku możemy zmielić mięso które kupimy prosto z pewnego gospodarstwa.
Zakupione mięso w kawałku możemy zamrozić, a zmielić tylko tyle ile jest nam potrzebne. Podczas mielenia w domu możemy mięso dokładnie oglądnąć i wykroić niechciane fragmenty które mogą zepsuć smak.
Dzisiaj w dobie elektrycznych maszynek do mielenia, domowe mielone mięso nie jest już czasochłonną i ciężką pracą a raczej przyjemnością.
Nie wykręcajmy się też czasochłonnym składaniem i myciem po mieleniu, często wystarczy dobrze opłukać części maszynki a składanie to nie wymiana oleju w samochodzie. Powiedzmy sobie szczerze często lenistwo powoduje niechęć mielenia mięsa w domu, a mielenie w domu to na pewno oszczędność pieniędzy.
Zalety mielenia mięsa w domu:
cena zmielonego mięsa jest praktycznie dwukrotnie niższa od paczkowanego przemysłowo
wiemy co zostaje zmielone, a dodatkowo można jeszcze wykroić niechciane kawałki
co w sklepie jest niemożliwe
możemy kupić mięso bardzo dobrej jakości od znajomego rzeźnika czy gospodarstwa
ekologicznego, nie musi być to mięso ze sklepowej półki
można kupić więcej mięsa w korzystnej cenie, część zamrozić w kawałku a zmielić tylko
tyle ile nam jest potrzebne
mamy pewność że maszynka jest czysta i bez resztek z poprzedniego mielenia
Wady mielenia mięsa w domu:
oczywiście musimy mieć maszynkę do mielenia mięsa a to jest wydatek
dla niektórych osób składanie, rozkładanie i mycie maszynki to wysiłek, proszę się nie obrazić ale ja
uważam że to lenistwo nic więcej, złożenie oraz rozłożenie zajmuje nie więcej niż trzy minuty
razem z myciem.