Czym zastapić sól ?

Niegdyś usłyszałem od mojego ulubionego kucharza Roberta Makłowicza, że sól jest protezą smaku, trudno się tu nie zgodzić tym bardziej że nie wychodzi nam to na zdrowie.

Sól jest w każdym produkcie który spożywamy na co dzień i na pewno nic nam nie zaszkodzi jak czasami odstawimy solniczkę.

Gdzie tylko nie spojrzymy sól jest na około nas, w owocach, warzywach a najwięcej w produktach przetworzonych, między innymi w chlebie który jemy na śniadanie czy dodatkach które na ten chleb kładziemy, więc po co jeszcze dodawać sól ?





sól, biała sól, solniczka, rozsypana sól, biała śmierć Światowa organizacja zdrowia WHO, zaleca dzienne spożycie soli na poziomie 5 gram. Jest to około jedna łyżeczka soli, jednak należy odjąć sól którą przyjmujemy także występującej naturalnie w warzywach i owocach, oraz produktach przetworzonych.

Sól jest potrzebna do życia naszemu organizmowi między innymi dzięki soli utrzymywana jest odpowiednia równowaga kwasowo-zasadowa a także reguluje gospodarkę wodną naszego organizmu.

Należy jednak pamiętać że od nadmiaru soli nie poprawimy sobie zdrowia, nadmiar jest niezdrowy ale także niedobór może źle wpłynąć na nasze zdrowie. Pamiętajmy o tym że niedobór soli raczej nam nie grozi, a warto walczyć z nadmiarem soli.

Nadmiar soli powoduje zatrzymanie wody w organizmie, a to z kolei ma negatywny wpływ na pracę nerek, może powodować nadciśnienie tętnicze oraz obrzęki. Sól zwiększa wydalanie wapnia wraz z moczem co ma wpływ na nasze kości, szczególnie w wieku dojrzewania jest to ważne oraz niekorzystnie działa na nerki gdyż przyśpiesza powstawanie kamieni nerkowych.

Czym zastąpić sól, czyli co zamiast soli ?

seler, korzeń selera, drewniana deska kuchenna

Aby zmniejszyć spożycie soli szukałem wielu rozwiązań, jednak natrafiłem na ciekawe rozwiązanie które polecam wszystkim osobą które chcą obniżyć spożycie soli dodanej.

Najwięcej sodu zwiera seler bo aż 100mg w 100 gramach a właśnie tym warzywem można zredukować sól którą mamy w solniczce.

Wybieramy dwa dorodne selery, można kupić a najlepiej pozyskać z przydomowego ogródka, będzie jeszcze zdrowiej. Selera obieramy i kroimy w cienkie plasterki tak aby szybko wysuszyć go w suszarce.

metalowa tacka do piekarnika, wysiuszony korzeń selera, wysuszony seler Jeżeli nie mamy suszarki do warzyw, owoców czy grzybów to naszego selera możemy wysuszyć w piekarniku z termoobiegiem i elektronicznym nastawieniem temperatury.

Ja suszyłem selera w piekarniku z termoobiegiem przy temperaturze 50 oC przez 12 godzin, dodatkowo jeszcze przez tydzień leżał w lekko uchylonym pudełeczku na kaloryferze.

Po takim zabiegu suszenia został zmielony w termomixie na bardzo drobno, jednak nie został rozdrobniony na pył gdyż był jeszcze troszkę wilgotny, dlatego zalecam suszenie przy pomocy suszarki do owoców i warzyw.





Jaki smak ma suszony seler ? Czyli wrażenia po zastapieniu soli selerem.

mielony seler, suszony i zmielony seler

Oczywiście słoność suszonego selera nie możemy porównać do soli, jednak moje wrażenia są bardzo pozytywne szczególnie przy spożywaniu kanapek z pomidorem czy ogórkiem.

Lekko selerowaty posmak z nutką soli która także jest w pieczywie jak dla mnie wystarczający zamiennik. Oczywiście można to robić w mniej drastyczny sposób dosalając sobie ale ja uważam że nie ma to najmniejszego sensu.

Przesypując wysuszonego i zmielonego selera do solniczki podświadomie oszukamy nasz mózg.

Aby łatwiej było wysuszyć i zmielić selera można go zetrzeć na tarce z największym oczkiem, wyjdą paski które na pewno szybciej się wysusza i łatwiej zmielą.

Niepołomice 2011, Piotr Eliasz
Polityka Prywatności