Parowar firmy Morphy Richards 48780 i 48781 to obecnie najdroższy parowar na rynku dlatego też postanowiłem przyjrzeć się bliżej temu urządzeniu i napisać parę słów o tym parowarze angielskiej firmy Morphy Richards.
Urządzenie jest bardzo dobrze wykonane z dobrych materiałów, czarne pojemniki i podstawki są odporne na przebarwienia a dopełnieniem jest elektroniczny wyświetlacz z bardzo przejrzystym wyborem programów.
Różnice pomiędzy 80 a 81 polegają na zmianie wyświetlacza oraz wykończenia bazowej części parowaru.
Oba parowary maja moc 1600 wat / 3 gdyż parowar ma trzy niezależne sterowane elektronicznie grzałki, pojemność 8,2 litra czyli standard.
W zestawie otrzymamy, dwa pojemniki z przeźroczystego plastyku wraz z pokrywkami, podstawkę na rybę, dwa małe pojemniki na sosy oraz jeden duży pojemnik do gotowania potraw we własnym sosie czy ryżu lub makaronu.
Jest też oczywiście pojemnik na ściekające soki, oraz przegródka którą w razie konieczności można założyć, dzięki temu otrzymujemy dwie mniejsze niezależne komory.
Duży pojemnik na ryż oraz podstawka na rybę mają ciekawe rozwiązanie gdyż są wyposażone w nóżki dzięki temu pod pojemnikiem można ułożyć dodatkowo inne produkty, robi się takie półpiętro.
Podstawka na rybę ma jeszcze jedno ciekawe zastosowanie, obracając ją odwrotnie możemy także gotować na niej rybę jednak dzięki uchwytom łatwiej ją wyciągniemy i nie rozleci się nam, wystarczy zsunąć na talerz.
W zestawie jest też instrukcja obsługi, oraz zestaw przepisów na każdy dzień tygodnia.
Parowar ma wskaźnik poziomu wody min/max, możliwość dolania wody podczas pracy, zabezpieczenie przed przegrzaniem i włączeniem bez wody, oraz podtrzymywanie ciepła prze 40 minut po zakończeniu procesu gotowania.
Parowar wyposażono także w głośniczek który informuje nas akustycznie na przykład o zakończeniu gotowania i przejściu w stan podgrzewania.
Innowacyjność tego parowaru polega na zastosowaniu trzech osobnych grzałek, co daje nam większą swobodę.
Dla przykładu załużmy że chcemy ugotować drugie danie składające się ziemniaków (35 minut gotowania), warzyw (20 minut) oraz ryby (15 minut).
W przypadku parowaru kominowego ustawiamy czas 35 minut i gotujemy ziemniaki, po 15 minutach dokładamy drugi poziom i gotujemy warzywa mrożone a po 5 minutach dokładamy rybę.
W parowarze morphy dzięki trzem niezależnym komorom nie musimy wstawać i dokładać kolejnych poziomów.
Wkładamy rybę, warzywa i ziemniaki do trzech oddzielnych komór, ustawiamy programy i parowar zaczyna pracę, najpierw gotuje ziemniaki, po 15 minutach załącza komorę z warzywami, a po kolejnych 5 minutach komorę z rybą, a gotowanie kończy się w tym samym czasie.
Jest to dobre rozwiązanie dla osób wygodnych żeby nie powiedzieć leniwych.
Takie rozwiązanie ma zalety ale także wady, chodzi o pobór mocy który w szczytowym momencie osiąga 1600 wat więc jeśli chcesz zdrowo jeść a do tego zaoszczędzić nie jest to parowar dla Ciebie .
Nawet parowary które maja moc 1800 do 2000 wat nie pobierają takiej energii przez cały czas, dla przykładu parowar Tefal'a o mocy 2000 wat pobiera tylko na początku gotowania aby szybko zagotować i wytworzyć parę, później stopniowo zmniejsza moc aż do 650 wat.
Brak aromatyzera i opóźnienia startu jest tutaj niedopatrzeniem, nie pojawił się nawet w drugiej wersji parowaru.
Ciekawym rozwiązaniem było by dodanie drugiego poziomu, wraz z aromatyzerem i opóźnieniem startu co uczyniło by absolutnie bezkonkurencyjny parowar nawet nie zwiększając mocy.
Sumując parowar jest dla osób wygodnych może nawet leniwych które nie mają czasu na przygotowanie posiłku, na pewno parowar nie jest dla osób które zamierzają oszczędzać na energii.