Oczywiście możemy iść do sklepu i wybrać pierwszy lepszy parowar polegając na radach sprzedawcy.
Ale powiedzmy sobie szczerze, sprzedawca w takim sklepie nie ma tylko parowarów i doradzi nam instynktownie powołując się na firmę, moc i inne informacje które są na etykiecie pod ceną.
Wrócimy z takim sprzętem do domu i okaże się że nie spełnia naszych wymogów, owszem parowar nie jest tak drogi jednak nic bardziej nie denerwuje niż zły i nietrafiony wybór.
Pierwszy wyznacznik jaki należy wziąć pod uwagę to moc wyrażana w watach, mamy tutaj szeroki wachlarz możliwości od 400 nawet do 2200 wat.
Jeżeli mamy zamiar przygotowywać tylko dodatki do dań w postaci warzyw to 400 wat w zupełności wystarczy jednak nie polecam zakup tak słabego parowaru chyba że jesteś sam/sama.
Absolutnym minimum to 600 wat, a takim kompromisem jest 800 - 1000 wat i właśnie najekonomiczniej taki kupić. Są też parowary które mają moc 1800, 2000, 2200 w takich parowarach z reguły moc jest stopniowo zmniejszana jednak należy sprawdzić to w instrukcji.
Gotowanie w takich parowarach jest krótsze gdyż na początku wykorzystują pełną moc aby szybko wytworzyć parę i zagrzać wodę w parowarze.
W tradycyjnym parowarze przy pełnych pojemnikach zanim para dotrze na samą górne upłynie trochę czasu, w parowarach o dużej mocy dzieje się to szybciej.
Zaletą parowarów o dużej mocy jest też większe zachowanie witamin, dlatego gdyż gotujemy szybciej.
Reasumując jeżeli chcesz ekonomicznie gotować kup parowar pomiędzy 800 a 1000 wat, natomiast jeżeli chcesz zachować jeszcze więcej witamin to parowar powyżej 1500 wat jest dobrym rozwiązaniem tylko wtedy gdy zmniejsza swoją moc po wytworzeniu pary lub po określonym czasie.
Pojemność parowaru wyrażana w litrach, tutaj wybór jest oczywisty czym więcej osób tym większy parowar.
Są parowary od 4 litrów, z reguły dwu poziomowe do 11 litrów trzy poziomowe.
Warto też zwrócić uwagę na łatwość składania i rozkładania oraz ile miejsca parowar zajmuje po złożeniu, czasami misy są tak skonstruowane aby wchodziły jedna w drugą.
Oczywiście czym większy parowar tym więcej za jednym razem możemy ugotować, co jest ekonomiczniejsze, gdyż za jednym razem możemy przyrządzić cały obiad.
Polecam tu wybór parowarów trzy piętrowych, dlatego gdyż nawet jeśli mamy małą rodzinę lub jesteśmy sami nie koniecznie musimy wykorzystywać całą pojemność.
Standardowo prawie każdy parowar wyposażony jest w pojemnik do gotowania ryżu, jednak pojemnik pojemnikowi nie równy.
Liderem w wielkości pojemników jest Philips i Zelmer w których ugotujemy nawet zupę.
Pamiętajmy że gotowanie ryżu wymaga dość dużego pojemnika i dlatego minimum to 1 litr gdyż ryż podczas gotowania zwiększa swoją objętość.
W droższych modelach znajdziemy pojemniczki do sosów, tacki z uchwytami do ryb idealnie jest jak mamy przynajmniej dwa pojemniki większy do ryżu i potraw gotowanych we własnym sosie oraz mniejszy do sosów, w dziedzinie pojemniczków idealny jest Tefal, który posiada szklane kubeczki smaku do sosów i deserów ze specjalnym uchwytem do wyciągania, oraz dwa pojemniki do gotowania ryżu i potraw we własnym sosie.
Zwrócimy także uwagę na kolor pojemniczków, pamiętajmy że białe szybciej się brudzą i przebarwiają nie wpływa to na smak ale na estetykę.
Tanie modele mają proste sterowanie mechaniczne co ułatwia gotowanie, niektóre parowary jak Tefal mają dodatkowe przyciski takie jak zwiększające moc, czy nawet funkcję podtrzymywania ciepła.
Sterowanie elektroniczne daje nam większy wybór funkcji, jednak musimy zastanowić się czy będziemy je wykorzystywać i czy warto za nie dopłacać.
Opróżniony start - jest to funkcja która może ułatwić życie osobą bardzo zapracowanym.
Dla przykładu możemy do parowaru włożyć cały obiad i nastawić go tak aby po powrocie do domu był już gotowy ciepły i smaczny obiadek.
Można w ten sposób przyrządzić sobie śniadanie, wieczorem układamy produkty a rano jest już wszystko gotowe.
Przed wyborem takiego parowaru należy zapoznać się z instrukcją jak bardzo możemy opróżnić start, dla przykładu w Zelmerze jest to 24 godziny bez pięciu minut.
Podtrzymywanie ciepła - funkcja bardzo przydatna gdy ktoś nagle zadzwoni, zapomnimy o naszym obiedzie albo masz coś ważnego do zrobienia itp.
Pozwala ona na podtrzymanie ciepła naszego posiłki, należy także zerknąć do instrukcji jak ona działa i jak długo.
Standardowo jest to od 20 do 40 minut, choć spotkałem parowar który robi to aż do wyłączenia albo do skończenia się wody.
Sygnalizacja dźwiękowa - w większości parowarów ze sterowaniem elektronicznym jest wbudowany głośniczek który informuje nas o zakończeniu parowania, konieczności dolania wody czy przejście w tryb podgrzewania.
Sygnalizacja dźwiękowa to dobry dodatek, nie musimy co chwilę zerkać na wyświetlacz dzięki temu możemy zająć się czymś innym.
Funkcja Vitamin +; Turbo itp. - funkcję tą można znaleźć w parowarach o dużej mocy.
Pozwala ona na szybkie wytworzenie pary, krótsze gotowanie oraz zachowanie więcej witamin.
Każdy producent ma swoją nazwę, jednak jest to ta sama funkcja nazwa nie ma tu znaczenia.
U każdego producenta też czas działania jest inny o czym przeczytamy w instrukcji.
Programy gotowania - w wielu parowarach sterowanych elektronicznie mamy do wyboru kilka programów parowania.
Nie jest to coś nadzwyczajnego i można się obejść bez tego gdyż lepiej samemu ustawić sobie czas gotowania.
Na duży plus zasługuje tu jednak parowar Philips'a gdyż posiada on funkcję Gentle Strem która gotuje rybę w temperaturze 80oC, funkcja ta pozwala na gotowanie ryb i owoców morza.
Dolewanie wody - bardzo ważna opcja parowaru, szczególnie w parowarach o dużej mocy należ zwrócić uwagę czy jest możliwość dolania wody podczas pracy parowaru.
Zabezpieczenie przed spaleniem - większość parowarów posiada funkcję zabezpieczenia przed przegrzaniem oraz włączeniem bez wody.
Tacki ze zintegrowanymi miejscami na jajka - są to dodatkowe wgłębienia w które wsadzamy jajka aby nie przesuwały się podczas gotowania.
Możliwość mycia w zmywarce - jeżeli posiadamy zmywarkę, to należy zerknąć do instrukcji czy producent zezwala mycie w zmywarce a jeżeli tak to w jakich warunkach.
Aromatyzer - jeżeli jest to wzbogaci smak i zapach przyrządzanych potraw, w przypadku braku aromatyzera zawsze zioła możemy wsypać na tackę będzie podobny efekt.
Poziom wody - wskaźnik poziomu wody przez który można zobaczyć aktualny stan poziomu wody , oraz kontrolować go podczas dolewania.
Generalnie na jakość wykonania, odradzam kupowania parowarów z jasnym wykończeniem czy miseczkami na ociekające soki, sosy, ryż itp w kolorze białym, gdyż po pewnym czasie ulegną przebarwieniu nie wpłynie to na smak potraw ale na estetykę.
Zwróćmy też uwagę na długość gwarancji oraz jakie jest zaplecze serwisowe, parowary to proste urządzenia jednak zdarzają się awarie.
Przy zakupie zwróć uwagę na długość kabla, i gdzie ewentualnie będziesz używał parowaru najlepsze miejsce to blisko okna lub okapu gdyż parowar jak sama nazwa wskazuje produkuje parę dlatego nie stawiaj go podczas pracy pod szafkami.
Ważnym elementem jest też miska na ociekające soki, czym głębsza i większa tym lepsza.
Na koniec warto też poczytać na temat wybranych parowarów opinie w takich serwisach jak ceneo.pl, zobaczyć na filmach a w końcu obejrzeć w sklepie.