clatronic dg 3083 Jeżeli poszukujesz urządzenia do gotowania na parze niedrogiego a przy tym solidnego i elegancko wyglądającego w kuchni to należy zwrócić uwagę na parowar Clatronic'a model DG 3083. Parowar jest o przyzwoitej mocy, 750 wat w zupełności wystarczy do przyrządzenia potraw dla 4 - 5 osób. Urządzenie ma pojemność około 8 litrów, niestety producent nie podaje tego w instrukcji dlatego informacja ta jest niedokładna. Parowar jak na urządzenie marki mniej znanej i raczej z niższej półki jest solidny i nie budzący zastrzeżeń. Na duży plus zasługują tacki, które wykonano ze stali szlachetnej z solidnymi uchwytami. Każda tacka wykonana jest w formie płytkiego rondla na który nakładamy plastikową misę, jest to bardzo ciekawy pomysł gdyż podczas nakładania potraw nie musimy męczyć się z wyciąganiem ich z parowaru, wystarczy ściągnąć plastikową misę i mamy łatwy dostęp. Jest to szczególnie pomocne i ułatwia nakładanie ryby czy innych produktów które są delikatne. Pokrywka wykonana ze stali szlachetnej z solidnym uchwytem, jest dopełnieniem całego urządzenia i świetnie współgra z resztą parowaru. paowar clatronic dg 3083 Część bazowa wykonana jest z czarnego plastiku który wykończono stalą szlachetną. Na samym środku parowaru znajdziemy wyświetlacz i klawisze sterujące.
Po prawej stronie znajduje się wskaźnik poziomu wody min / max. Tacka na ściekające soki jest duża a do tego wykonano ją z czarnego plastiku który mniej się brudzi i nie ulega przebarwieniom. W zestawie otrzymamy pojemnik na ryż który jest duży, a do tego wykonano go z czarnego bardziej praktycznego plastiku, chociaż bardzo ciekawie wyglądał by tu pojemnik ze stali szlachetnej.
Parowar można myć w zmywarce a i mycie ręczne nie powinno sprawić większego problemu, gdyż konstrukcja rusztu w tackach nie jest skomplikowana.
Grzałka parowaru ma zabezpieczenie przed przegrzaniem, spaleniem czy uruchomieniem bez wody. Urządzenie wyposażono w pięć programów do gotowania, ryb, mięsa/drobiu, warzyw, jajek oraz ryżu.
Parowar ma także funkcję opóźnionego startu, jednak producent nie informuje w instrukcji o ile można opróżnić start. W przypadku gdy skończy się woda urządzenie zatrzyma proces gotowania i poinformuje nas zapalając symbol uzupełnienia wody. Maksymalny czas gotowania jaki możemy ustawić to 59 minut, szkoda że producent nie zadbał o wydłużenie tego czasu do 90 minut. Zważywszy na cenę tego urządzenia jest to bardzo dobry wybór, w zasadzie nie ma się do czego przyczepić może tylko brak funkcji podtrzymywania ciepła i maksymalny czas gotowania 59 minut to małe drobiazgi które drastycznie nie wpływają na funkcjonalność. Szkoda że producent nie udziela informacji o wielkości (pojemności) urządzenia oraz o maksymalnym czasie opóźnienia startu. Producent nie oferuje już tego modelu, był on produkowany w latach 2007 do 2010 ale możemy go jeszcze kupić w sklepach internetowych czy na serwisach aukcyjnych.

Clatronic DG-3083Zalety i wady

zalety parowaru clatronic dg-3271 Moc 750 wat
zalety parowaru clatronic dg-3271 Zabezpieczenie przed przegrzaniem i włączeniem bez wody
zalety parowaru clatronic dg-3271 Opóźniony start
zalety parowaru clatronic dg-3271 Informacja na wyświetlaczu o konieczności dolania wody
zalety parowaru clatronic dg-3271 Bardzo dobra i wytrzymała konstrukcja
zalety parowaru clatronic dg-3271 Tacki, pokrywka oraz wykończenie wykonano ze stali szlachetnej typu INOX
zalety parowaru clatronic dg-3271 Zintegrowane miejsca do gotowania jajek
zalety parowaru clatronic dg-3271 Łatwy w czyszczeniu
zalety parowaru clatronic dg-3271 Możliwość mycia w zmywarce
zalety parowaru clatronic dg-3271 Pojemnik na ryż
zalety parowaru clatronic dg-3271 Tacka na ściekające soki i pojemnik na ryż wykonany z czarnego plastiku
zalety parowaru clatronic dg-3271 Nie nagrzewające się uchwyty w tackach
zalety parowaru clatronic dg-3271 Szybkie wytwarzanie pary
zalety parowaru clatronic dg-3271 Elektroniczne sterowanie
zalety parowaru clatronic dg-3271 Wskaźnik poziomu wody
zalety parowaru clatronic dg-3271 Maksymalny czas gotowania 59 minutminusy parowaru clatronic Brak informacji o pojemności parowaru (około 8 do 9 litrów)
minusy parowaru clatronic Brak informacji o maksymalnym czasie opóźnienia startu
minusy parowaru clatronic Mimo sterowania elektronicznego brak funkcji podtrzymywania ciepła


Przydatne linki

Niepołomice 2011, Piotr Eliasz