Zapewne większość z Państwa już zakupiła lub ma parowar, te elektryczne są z reguły w większości wykonane z plastiku.
Może i mają różne atesty do kontaktu z żywnością, ale plastik nie jest czymś co może być zdrowe.
Nie musicie Państwo od razu wyrzucać swojego parowaru, pokażę kilka rozwiązań które nie są drogie a spowodują że nasz parowar stanie się zdrowszy w użytkowaniu.
Pierwsze rozwiązaniem jest zakup mis wykonanych z bambusa, oczywiście nie będą one pasowały do naszego parowaru elektrycznego, gdyż większość posiada misy eliptyczne.
Jeżeli Twój parowar ma misy okrągłe to jest szansa że dobierzesz odpowiednie misy bambusowe, są one w rozmiarach 15, 20, 25, 30 i 35 cm więc szanse na dobranie misy są duże.
W moim przypadku mam misy w kształcie elipsy dlatego lepiej wybrać misy bambusowe o takiej średnicy jak szerokość misy plastikowej.
Tutaj mamy większe pole do popisu, jednak spośród parowarów elektrycznych godny uwagi jest tylko Tefal VC 1017. Misy ma wykonane ze stali nierdzewnej, jednak obecnie jest bardzo trudno dostępny, niestety nie spotkałem się z parowarami elektrycznymi ze szkła czy ceramiki.
Drugie rozwiązanie to zakup taniego parowaru np. Clatronic i dokupienie do niego mis z babusa, jest to rozwiązanie dość tanie, jednak nie idealne.
Trzecie rozwiązanie to zakup sita do garnka które pozwoli gotować na parze, chyba jest to najtańsze rozwiązanie dla osób które chcą gotować na parze tylko dla dziecka.
Ostatnie rozwiązanie to zakup garnków do gotowania na parze, jest najbardziej ekonomiczny i ekologiczny.
Do wykonania garnka nie użyto ani grama plastiku, cały wykonany jest ze stali nierdzewnej a pokrywka jest ze szkła.
Wszystkie jego części można myć w zmywarce, a sam dół garnka można używać do gotowania zup w tradycyjny sposób.
Parowary elektryczne są z reguły plastikowe, plastik nie jest czymś naturalnym a długo przed nimi właśnie gotowano na parze w misach bambusowych.
Misy bambusowe zrobią z naszego taniego plastikowego parowaru jeszcze zdrowsze urządzenie do gotowania na parze.
Parowar zrobiony z bambusa jest odporny na wilgoć i nie butwieje. Misy szybko wysychają, a potrawy przyrządzone parowarze bambusowym nie są mokre od nadmiaru wody gdyż parowar pochłania wilgoć.
Zasady gotowania w parowarze bambusowym są bardzo podobne co gotowanie w parowarze elektrycznym plastikowym. Parowar bambusowy ma bardzo dużo zalet, jest też jedna wada gdyż nie można go myć w zmywarce.
Z uwagi na konstrukcję parowaru bambusowego musimy troszkę zmienić zasady gotowania na parze w takim parowarze, oczywiście dalej trzymamy się tych zasad które opisałem TUTAJ.
Parowaru z bambusa nie możemy myć w zmywarce, jest bardziej delikatny a po użyciu wystarczy go tylko wymyć, wytrzeć i osuszyć.
Dlatego ryby, filety z ryb oraz inne produkty które mogą zbytnio ubrudzić nasz parowar najlepiej gotować owinięte w folię aluminiową. Jeszcze lepszym sposobem jest gotowanie na liściach sałaty, kapusty czy winogron.
Liści nie musimy jeść, jednak zapobiegają one zbytniemu ubrudzeniu parowaru, pamiętajmy też żeby nie dawać zbyt dużo liści gdyż zasłonią one otwory przez które dostaje się para. Do tego parowar jest świetnym naczyniem w którym możemy podać ugotowaną potrawę, a każdy weźmie tyle ile będzie chciał. No i oczywiście jest super zdrowy, dlatego też właśnie w parowarze bambusowym będziemy gotować dla naszego niemowlaka.