Historia gotowania na parze

parowar bambusowy Jak wiadomo gotowanie na parze jest jedyną najzdrowszą obróbką cieplną żywności, ale skąd się wzieło i dlaczego jest tak popularne ?

       Historia ta sięga paleolitu, epoki kamienia łupanego, odkryto że ludzie z południowej Francji w okresie paleolitu gotowali pokarm owijając go mokrymi liśćmi i tak jest do dnia dzisiejszego.

       Metoda takiego gotowania rozpowszechniła się w Chinach, Indiach oraz w wielu krajach Afryki Północnej, ale dlaczego ?

       Gotowanie na parze stało się popularne głównie ze względów ekonomicznych. Przy małej ilości wody oraz opału można przyrządzić dużą ilość pożywienia, było to szczególnie doceniane w krajach o niedostatku wody czy opału.

Mimo tego że odkrycie gotowania na parze pochodzi z południowej Francji, to sztukę gotowania na parze spopularyzowały kraje azjatyckie takie jak Chiny, Indie czy Japonia. W gotowaniu na parze Chińczycy, Japończycy czy Koreańczycy są perfekcjonistami, a najważniejsze jest łączenie smaków.

Wiele dań to połączenie składników gotowanych na parze z inną obróbką np. smażeniem czy długim gotowaniem. Teraz gotowanie na parze przeżywa wielki bum, szczególnie widać to na blogach o zdrowym żywieniu czy serwisach aukcyjnych z garnkami, parowarami oraz wkładkami do gotowania na parze.

Teraźniejszy problem z gotowaniem na parze polega na braku odpowiedniej literatury, a jak jest to opiera się na kilku sprawdzonych przepisach. Gotowanie na parze to sztuka polegająca na łączeniu smaków, są takie dania które przygotujemy tylko na parze ale i takie które łączą w sobie składniki gotowane na parze, smażone czy grillowane.

Dlatego strona naparze.com nie tylko będzie o samym gotowaniu na parze, ale i o łączeniu składników gotowanych na parze z składnikami poddanymi innym obróbką termicznym. Gotowanie na parze będzie naszym priorytet, jednak ma być nie tylko zdrowo ale i smacznie.

Niepołomice 2011, Piotr Eliasz