Pomidor, pomidory

pomidory Jeszcze w siedemnastym wieku był uważany za owoc trujący i hodowano go dla ozdoby, pomidor dzisiaj to najpopularniejsze warzywo a właściwie owoc. Pochodzi z Ameryki Południowej i został sprowadzony na stary kontynent przez Kolumba a do Polski trafił dzięki królowej Bonie. Nie sposób wymienić wszystkich odmian, różnią się kształtem, kolorem oraz wielkością ale wszystkie mają wspólną cechę, są zdrowe zarówno świeże jak i przetworzone.

Pomidor zawiera bardzo cenny likopen, jest to substancja która chroni nas przed nowotworami i chorobami układu krwionośnego.

pomidory Wysokie spożycie pomidorów oraz produktów z pomidorów aż w 50% zmniejsza ryzyko zgonu o podłożu nowotworowym u osób starszych. Pomidory chronią nasz układ pokarmowy przed nowotworem, zaleca się jedzenie pomidorów Panom którzy mają podwyższony stopień ryzyka zachorowania na raka prostaty.Panie jedzące w dużych ilościach pomidory oraz produkty z pomidorów zmniejszają ryzyko zachorowania na raka piersi.

Likopen zawarty w pomidorach ma też działanie przeciwzakrzepowe, zapobiega rozwojowi miażdżycy, chorób sercowo-naczyniowych oraz zmniejsza ryzyko ostrego zawału mięśnia sercowego i choroby wieńcowej. pomidory koktailowe, pomidory koktajlowe, pomidorki koktailowe, pomidorki koktajlowe

Najciekawsze jest to że pomidor przetworzony czyli w formie ketchupu czy sosu jest jeszcze zdrowszy niż świeży. Dzieje się tak dlatego gdyż likopen pod wpływem temperatury zmienia swoją strukturę, dzięki temu jest lepiej przyswajalny przez nasz organizm. Pamiętajmy jednak że należy wybierać przetworzone produkty do których użyto pomidorów a nie wypełniaczy, dlatego czytajmy etykiety jaka jest procentowa zawartość pomidorów w sosie lub ketchupie. pomidor, pomidory, pomidor na gałązce, pomidory na gałązce

Pomidor to warzywo sezonowe, dlatego w zimie pomidory dostępne w sklepach to pomidory szklarniowe hodowane na wacie i przy użyciu pestycydów. Najbardziej cenne to pomidory gruntowe, hodowane w gruncie są nie tylko smaczne ale i bardziej zdrowe, wybierając pomidor w sklepach zawsze wąchajmy go od strony szypułki. Pamiętajmy że pomidor psuje się od szypułki, dlatego wybierajmy pomidory na gałązkach lub z szypułkami gdyż one będą świeższe o tych luzem bez szypułek.

Wartość energetyczna w 100 gramach świeżego produktu

Wartość energetyczna Białko Tłuszcz Węglowodany Błonnik Cukier Fitosterole Woda Cholesterol

75,4 kJ
(18 kcal)
0,9g 0,2g 3,9g 1,2g 2,6g 7mg 94,5g 0gWitaminy w 100 gramach świeżego produktu

A C E Niacyna B6 Kwas foliowy Kwas pantotenowy Cholina Betaina

833 IU 12,7mg 0,5mg 0,6mg 0,1mg 15mcg 0,1mg 6,7mg 0,1mg
Zawartość minerałów w 100 gramach świeżego produktu

Wapń Żelazo Magnez Fosfor Potas Sód Cynk Miedź Mangan Fluorek

10mg 0,3mg 11mg 24mg 237mg 5mg 0,2mg 0,1mg 0,1mg 2,3mcg
Niepołomice 2011, Piotr Eliasz