Burak ćwikłowy


burak ćwikłowy, burak czerwony

Burak ćwikłowy kojarzy nam się głównie z barszczem lub botwinką, jednak świetnie pasuje do sałatki jarzynowej czy jako surówka z chrzanem.

Osoby które walczą z otyłością powinny do swojego menu włączyć buraka, posiada on dużą ilość błonnika który korzystnie wpływa na trawienie. Zawiera bardzo dużo kwasu foliowego, który reguluje wzrost i funkcjonowanie komórek, wpływa dodatnio na system nerwowy i mózg, zapobiega uszkodzeniom cewy nerwowej u rozwijającego się w łonie matki dziecka.

Kwas foliowy decyduje także o naszym samopoczuciu, ma pozytywny wpływ na wagę, oraz usprawnia funkcjonowanie układu pokarmowego, zapewnia sprawne funkcjonowanie żołądka, wątroby i jelit.

Zawarty w buraku kwas foliowy zapobiega anemii, pobudza procesy krwiotwórcze, czyli powstawanie czerwonych krwinek, chroni organizm przed nowotworami szczególnie rakiem macicy.

Czerwoną barwę buraka zawdzięczamy antocyjanom, jest to barwnik roślinny o kolorze czerwonym niebieskim lub fioletowym. Antocyjany należą do grupy fitoskładników nazywanej flawonoidami, pełnią one funkcje ochronne w roślinach. Jako przeciwutleniacze chronią rośliny przed działaniem wolnych rodników, które są bardzo niebezpieczne gdyż mogą uszkodzić DNA a w efekcie doprowadzić do śmierci komórek. Substancje te bardzo podobną rolę odgrywają w organizmie człowieka, pomagają przyswoić witaminę C, oraz chronią ją przed utlenieniem.
burak czerwony, burak ćwikłowy

Jest to składnik który działa antynowotworowo, przeciwalergicznie, przeciwgrzybicznie oraz zapobiega wrzodom żołądka. Wzmacnia naczynia krwionośne oraz ogólną ich kondycję, poprawia przepływ krwi w naczyniach wieńcowych i obniża ciśnienie. To jeden z najsilniejszych antyutleniaczy, dlatego jedzmy buraki bo są zdrowe i tanie.

Mimo że burak ma tak wspaniale właściwości powinny go unikać osoby chore na cukrzycę gdyż zawiera bardzo dużo cukru, na 100 gram znajdziemy 7 gram cukru. Burak jest dość bogaty w fitosterole które zapobiegają nadmiernemu wchłanianiu złego cholesterolu, dlatego w polskich przepisach można spotkać tłuste potrawy z buraczkami. Sok z buraków wspomaga leczenie nowotworów, pomaga walczyć z otyłością oraz leczy nerki i wątrobę. Ponadto pijąc sok z buraków zwiększamy czterokrotnie przyswajanie tlenu, jest to naturalny napój energetyczny. Najlepiej jeść buraki w postaci surowej lub gotować na parze, gotując buraki w tradycyjny sposób szybko pozbędziemy się cennego soku a wraz z nim witamin oraz minerałów.













Wartość odżywcza w 100 gramach surowego produktu

Wartość energetyczna Białko Węglowodany Błonnik Cukier Tłuszcz Fitosterole Woda Cholesterol

180 kJ
(43 kcal)
1,6g 9,6g 2,8g 6,8g 0,2g 25mg 87,7g 0 g























Witaminy w 100 gramach świeżego produktu

A C K Niacyna B6 Kwas foliowy Kwas pantotenowy Cholina Betaina

33IU 4,9mg 0,2mcg 0,3mg 0,1mg 109mcg 0,2mg 6mg 129mg
























Minerały w 100 gramach świeżego produktu

Wapń Żelazo Magnez Fosfor Potas Sód Cynk Miedź Mangan Selen

16mg 0,8mg 23mg 40mg 325mg 73mg 0,4mg 0,1mg 0,3mg 0,7mcg












Niepołomice 2011, Piotr Eliasz
Polityka Prywatności