Wiśnie

koszyk wiśni, wiśnie, dżem z wiśni, marmolada z wiśni, powidło z wiśni, kompot z wiśni, przetwory z wiśni Smak Polskiej wiśni nie da się porównać z tym samym owocem uprawianym we Włoszech, Hiszpanii czy Portugalii.

Dzięki temu że w naszym kraju w lecie są dość spore różnice temperatur pomiędzy dniem a nocą smak Polskiej wiśni jest słodko-kwaśny. W dzień nabierają słodyczy od słońca a w nocy kwasowości, jedynie w Polsce można spotkać takie wiśnie.

Wiśnia zawiera dość sporo wody (ok. 85 gram / 100 gram wiśni) jest ona soczysta a różnica temperatur o której wspomniałem nadaje jej specyficznego smaku.

Mimo tego że wiśnia nie wyznacza się dużą ilością witamin i minerałów to ma właściwości które stosowano podczas leczenia i wspomagania leczenia niektórych schorzeń.

Wiśnia a dokładnie sok z wiśni stosowano do leczenia układu moczowego, sok jest moczopędny, dlatego polecano go przy problemach z pęcherzem moczowym.

Wiśnie mają działanie odtruwające i odkwaszające nasz organizm, zawierają melatoninę która działa na bezsenność, ułatwia zasypianie i regenerację podczas snu.

Wiśnie najwięcej posiadają witaminy A która zadba o nasz wzrok, wygląd włosów i paznokci, w 100 gramach znajdziemy około 25% dziennego zapotrzebowania na tę witaminę. Następnie po witaminie A jest witamina C w 100 gramach znajdziemy jej około 10% dziennego zapotrzebowania. Najwięcej spośród minerałów wiśnia zawiera manganu, miedzi i potasu w 100 gramach jest średnio 5% dziennego zapotrzebowania.

Należy wziąć pod uwagę to że pojedyncza biesiada nad świeżymi wiśniami nie kończy się na 100 gramach, a raczej na 1000 gramach. Dzięki temu wchłaniamy nie tylko sporo witamin i minerałów, ale i błonnika który pomaga nam w utrzymaniu prawidłowej wagi.

Kolor wiśni zawdzięczamy flawonoidom, czym ciemniejszy kolor tym więcej go w wiśni. Flawonoidy to substancja która działa przeciwzapalnie, przeciwnowotworowo, przeciwmiażdżycowo osłabiają zdolność czerwonych krwinek do tworzenia skrzepów, działają anty-arytmicznie, rozkurczowo, moczopędnie, detoksykująco, przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, przeciwalergicznie a także obniżają ciśnienie krwi. A zatem czym ciemniejsza jest wiśnia tym lepiej dla naszego zdrowia.












Wartości odżywcze w 100 gramach wiśni

Wartość energetyczna Białko Węglowodany Tłuszcz Woda

209 kJ (50 kcal) 1g. 12,2 g. w tym 0,3g. 86 g.


Błonnik pokarmowy Cukier


1,6 g. 8,5 g.



















Witaminy w 100 gramach wiśni

A C E K Niacyna Kwas foliowy Kwas pantotenowy Cholina

1283 IU 10 mg 0,1 mg 2,1 mcg 0,4 mg 8 mcg 0,1 mg 6,1 mg






















Minerały w 100 gramach wiśni

Wapń Żelazo Magnez Fosfor Potas Sód Cynk Miedź Mangan

16 mg 0,3 mg 9 mg 15 mg 173 mg 3 mg 0,1 mg 0,1 mg 0,1 mg











Niepołomice 2011, Piotr Eliasz
Polityka Prywatności