Ser biały twarogowy możemy podzielić przede wszystkim na dwa typy, rodzaj użytego mleka do produkcji oraz na zawartość tłuszczu. Sery można wyrabiać z mleka krowiego, koziego oraz owczego i można je podzielić na chude, półtłuste i tłuste. Skupimy się na wyrobach z mleka krowiego, sery białe twarogowe z mleka krowiego można dostać w wersji chudej, półtłustej lub tłustej, zatem co wybrać ?
Po pierwsze należy zaznaczyć że w tłuszczach rozpuszczane są takie witaminy jak A, D, E i K, dlatego sery chude będą miały znacznie mniej tych witamin lub wcale. Sery chude czy też light zawierają bardzo mało tłuszczu a zatem wyżej wymienionych witamin, a do tego bardzo cenny wapń budulec kości i zębów jest słabo przyswajany, gdyż właśnie witamina D pomaga w przyswajaniu wapnia.
Po drugie sery chude będą miały inną konsystencję i smak gdyż nośnikiem smaku jest tłuszcz, twarogi chude są bardziej kruche co sprawia problemy z rozsmarowaniem na pieczywie, będzie też sprawiał wrażenie suchego. Jedyną przewagą twarogu chudego nad tłustym jest zawartość białka, ten pierwszy ma go znacznie więcej. Twarogi chude mają zatem ujemny bilans kaloryczny, do jego strawienia potrzebujemy więcej energii niż dostarcza. Zatem idealny jest dla osób które są na restrykcyjnej diecie o zminimalizowanej ilości tłuszczu.
Jeżeli nie jesteś na restrykcyjnej diecie beztłuszczowej, wybierz twaróg półtłusty lub tłusty mimo tego że zawiera więcej kalorii to także dostarcza więcej witamin i minerałów. Należy też pamiętać że twaróg tłusty zawiera około 9% tłuszczu na 100 gram, tyle samo sera mozzarella zawiera od 17 do 19% tłuszczu, więc twaróg tłusty nie jest taki tłusty.