Ryż długoziarnisty
naturalny brązowy

ryż brazowy, ryż długoziarnisty, ryż naturalny Ryż brązowy lub też nazywany naturalnym, jest najbardziej odżywczym ryżem gdyż został najmniej przetworzony. Ryż naturalny to bogate źródło manganu, bierze on udział w przemianie białek, tłuszczów i węglowodanów a więc jest idealny dla osób przebywających na diecie.

Mangan jest ważnym składnikiem krwi i kości, odżywia nerwy i mózg, jest niezbędny do wytwarzania hormonów śledziony. Ryż naturalny zawiera spore ilości magnezu odpowiedzialnego za pracę mięśni i stan naszych kości, fosforu budulca kości i zębów oraz selenu.

Ryż naturalny jest także bogaty w takie minerały jak cynk, miedź oraz potas i żelazo, znajdziemy w nim dużo witamin z grupy B takich jak tiamina, niacyna i witamina B6.

Jednak należy pamiętać że złe przygotowanie ryżu pozbawi go większość minerałów i witamin rozpuszczalnych w wodzie, szczególnie z grupy B. Dlatego ryżu nie powinno się gotować, a w szczególności gotować w plastikowych woreczkach wrzucając je do osolonej wody.

Ryż sprzedawany w woreczkach ma jedną zaletę, jest odważony po 100 gram, jest to dobre rozwiązanie dla osób które nie maja wagi i nic poza tym.



Jak gotować ryż na parze

Jeżeli chcemy dostać od ryżu to co w nim najlepsze to powinniśmy go parować a nie gotować w garnku.

Czas gotowania ryżu na parze jest taki sam jak w przypadku normalnego gotowania, jednak należy zwrócić uwagę na to że czasy na opakowaniach to czas który płynie od zagotowania wody.

Dlatego też parując ryż na parze należy doliczyć czas który musi upłynąć od zagotowania wody w pojemniczku, warto zalewać ryż ciepłą wodą. W większości przypadków czym mniej przetworzony ryż tym dłużej musimy go gotować, ryż biały gotujemy około 15 minut a naturalny gotujemy 30 do 45 minut od zagotowania wody.



Przygotowanie ryżu do gotowania na parze

Aby z ryżu wydobyć cały smak należy go wcześniej namoczyć, 30 minut wystarczy. Następnie dokładnie płuczemy pod bieżącą wodą, tak wypłukany ryż przesypujemy do pojemniczka w którym będzie się gotował na parze. Zalewamy go wodą, na 100 gram ryżu wlewamy 100 gram wody najlepiej ciepłej. Ryż gotujemy w zależności jaki czas podany jest na opakowaniu, tak jak napisałem wcześniej czas ten jest czasem od zagotowania wody. Dlatego jeżeli na opakowaniu podano 30 minut to na parze ryż gotujemy około 45 minut.

Wartości odżywcze ryżu naturalnego / brązowego długoziarnistego przed ugotowaniem











Wartość odżywcza w 100 gramach ryżu naturalnego długoziarnistego przed ugotowaniem

Wartość energetyczna Białko Węglowodany w tym / cukier i / błonnik pokarmowy Tłuszcz Woda Cholesterol

1544 kJ
(370 kcal)
8 g 77 g / 3,5 g / 1 g 3 g 10 g 0 mg






















Witaminy w 100 gramach ryżu naturalnego długoziarnistego przed ugotowaniem

E K Tiamina Ryboflawina Niacyna B6 Kwas foliowy Kwas pantotenowy Cholina

1,2 mg 1,9 mcg 0,4 mg 0,1 mg 5 mg 0,5 mg 20 mcg 1,5 mg 30,5 mg


























Minerały w 100 gramach ryżu naturalnego długoziarnistego przed ugotowaniem

Wapń Żelazo Magnez Fosfor Potas Sód Cynk Miedź Mangan Selen

23 mg 1,5 mg 143 mg 333 mg 223 mg 7 mg 2 mg 0,3 mg 3,7 mg 23,3 mcg












Niepołomice 2011, Piotr Eliasz
Polityka Prywatności